Podwiązka to poliaramidowe włókna formowalne z wytrzymałością na zrywanie wyższą o 80 proc. od włókien szklanych. Ta najnowsza generacja włókien stomatologicznych jest bardzo łatwa do formowania podczas pracy (korony, mosty, inlay/onlay, szynowanie), nasączona metakrylanami, nie wymagają dodatkowej silanizacji. Są uniwersalne i kompatybilne z nowoczesnymi kompozytami.
Zestaw zawiera 1 pasek o długości 10 cm i szerokościach (do wyboru): 2 mm, 3 mm lub 4 mm.
Zastosowanie:
- Podparcie dla stałych uzupełnień kompozytowych takich jak: korony, mosty, wkłady, nakłady.
- Szynowanie tymczasowe i stałe rozchwianych zębów.
- Retainery ortodontyczne.
- Indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe.
Dlaczego poliaramidowe Podwiązki są lepsze od włókien szklanych?
- Są mocniejsze.
- Są elastyczne po polimeryzacji.
- Są mało wrażliwe na przypadkową polimeryzację.
- Brak szkodliwych opiłków.
Porównanie wytrzymałości włókien szklanych (GlassChords) i poliaramidowych (podwiązka). Włókna poliaramidowe są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale i zdecydowanie bardziej sprężyste, niż kruche włókna szklane. Maksymalne wydłużenie włókien szklanych to 4-5 %, podczas gdy włókna poliaramidowe można rozciągnąć bez zniszczenia aż o 25 %.
Jak używać podwiązki:
- Opracowujemy zęby zgodnie z obowiązującymi regułami.
- W metodzie pośredniej izolujemy zęby wazeliną/silikonem lub wykonujemy wycisk i model z gipsu ostrokonturowego.
- W metodzie bezpośredniej, której nie polecamy, wytrawiamy i pokrywamy zęby systemem wiążącym, a dziąsło zabezpieczamy folią.
- Dla uzyskania naturalnego wyglądu i koloru maksymalnie zbliżonego do sąsiednich zębów polecamy stosować BOSTON GLAZURĘ i zależnie od potrzeb FLOW-COLOR/ FLOW-ART/PODBARWIACZ.
Mocowanie włókna:
- Przebieg liniowy. Zdejmujemy osłonkę pomarańczową, dociskamy całe włókno do kompozytu poprzez osłonkę przezroczystą i naświetlamy 5 mm odcinkami.
- Przebieg „pofalowany”. Uwalniamy włókno z obu osłonek odcinkami o długości 3-5 mm, trzymając pomarańczową osłonkę w stronę światła. Po każdorazowym uwolnieniu włókna z osłonek, naświetlamy odcinkami nie dłuższymi niż wyżej wspomniane, modelując właściwy kształt.
Mosty adhezyjne
Odmierzamy, nie usuwając osłonek i odcinamy następujące włókna:
- włókno główne mierzone od końca do końca preparacji,
- włókno drugie, mocowane nad i wzdłuż głównego, tylko w przypadku gdy nad drugim włóknem jest co najmniej 1,5 mm miejsca na zewnętrzną warstwę kompozytu.
Nanosimy kompozyt, na zęby i w miejscu braku zębowego, częściami o grubości nie mniejszej niż 0,5 mm i długości do 5 mm, polimeryzując oddzielnie każdy z odcinków.
Kładziemy główne włókno polimeryzując je razem z kolejną warstwą kompozytu odcinkami po 5 mm. Nigdy nie mocujemy włókna na spolimeryzowany kompozyt, zawsze polimeryzujemy włókno razem z kompozytem.
Kładziemy drugie włókno, wzdłuż i na głównym, polimeryzując razem z kompozytem odcinkami po 5 mm.
Modelujemy most za pomocą kompozytu do uzupełnień stałych np. BOSTON.
Korona
Zaczynamy od odmierzenia takiej długości włókna, by owinąć filar zęba z zakładką ok. 2-3 mm. Następnie odcinamy włókno i wciskamy w kompozyt, polimeryzując razem odcinkami ok. 5 mm, aż oba końce włókna owiną filar. Na końcu modelujemy koronę kompozytem do uzupełnień stałych np. BOSTON.
Nakłady/wkłady
Odcinamy odpowiednią długość włókna. Nanosimy pierwszą część kompozytu o grubości nie mniejszej niż 0,5 mm na dno całej pracy. Mocujemy PODWIĄZKĘ mniej więcej w połowie głębokości pracy. Układamy włókno pomiędzy największymi wypukłościami korony. Modelujemy nakład tak, by powierzchnia żująca miała grubość co najmniej 2 mm.
Szynowanie
Oczyszczamy, osuszamy, wytrawiamy i pokrywamy systemem wiążącym powierzchnie zębów przeznaczone do szynowania. Odmierzamy i odcinamy odpowiednią długość włókna. Zaczynamy szynowanie od środka pracy, albo od najbardziej rozchwianego zęba lub też od największej przestrzeni międzyzębowej. Pokrywamy pierwszego szynowanego zęba cienką warstwą kompozytu do uzupełnień stałych, np. BOSTON od jednej do drugiej przestrzeni międzyzębowej. Starannie wciskamy włókno w kompozyt. Naświetlamy odcinkami po 5 mm. Czynności powtarzamy dotąd, aż wszystkie zęby przeznaczone do szynowania zostaną połączone włóknem. Następnie szynę pokrywamy kompozytem, wygładzamy i polerujemy.
W przypadku szynowania tymczasowego, dla odróżnienia od koloru zęba, pierwszą warstwą kompozytu mocującą PODWIĄZKĘ powinien być kompozyt FLOW-COLOR w kolorach:
Uwaga
- Nie dotykamy PODWIĄZKI palcami! Używamy wyłącznie metalowych narzędzi.
- Podwiązka jest wrażliwa na światło dzienne.
- PODWIĄZKA nie wymaga nasączania żywicą ani silanem. W przypadku szynowania PODWIĄZKA jest gotowa do pracy z każdym kompozytem światłoutwardzalnym. Do wykonywania stałych prac protetycznych polecamy wyłącznie kompozyty do tego przeznaczone.
Skład chemiczny
Mieszanina metakrylanów (Bis-GMA, TEGDMA), włókna poliaramidowe (zawartość wagowa 40-60%), system fotopolimeryzacji i stabilizacji.
Przeciwskazania do stosowania Podwiązki
Nie wolno stosować PODWIĄZEK u pacjentów ze stwierdzoną alergią na metakrylany i poliaramidy.
Jakie środki ostrożności należy przedsięwziąć w związku ze stosowaniem Podwiązki?
- Unikamy kontaktu ze skórą, tkankami miękkimi jamy ustnej i oczami. W przypadku kontaktu przepłukujemy je dużą ilością wody. W razie dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem podając informację o stosowanym preparacie.
- Trzymamy w miejscu niedostępnym dla dzieci i osób nieuprawnionych. Chronimy materiał przed przegrzaniem. Chronimy przed światłem. Nie używamy po upływie terminu ważności. Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla lekarzy stomatologów i techników dentystycznych.
- Należy przeszkolić pacjenta w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Przechowywanie
Przechowujemy w temperaturze 3-28˚C i w oryginalnym opakowaniu. Po otwarciu PODWIĄZKĘ można przechowywać w obniżonej temperaturze, nie niższej jednak niż 3˚C i nie dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli preparat był przechowywany w obniżonej temperaturze, przed powtórnym użyciem należy poczekać aż powróci on do temperatury pokojowej. Dla uniknięcia przypadkowej polimeryzacji opakowanie należy zamykać natychmiast po użyciu.
Gwarancja
Arkona Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej wymienia produkty, które posiadają sprawdzone wady lub zwraca koszty zakupu. Arkona nie odpowiada za straty lub szkody spowodowane nieprawidłowym lub niezgodnym z instrukcją użyciem preparatu.
Parametry produktu:
• wysoka wytrzymałość mechaniczna
• łatwość formowania